>

Zespół Szkół w Rokitach

Szukaj
Godzina:

Idź do treści

Akademia dzieci 2




*****************************************************




Papużki, surrealizm i mosty


W dniu 10.01.2014r. przedstawiciele poszczególnych klas wybrali się wraz z p. dyrektor Mariolą Klasa i nauczycielką p. Marzeną Bartelik na Politechnikę Gdańską. Kiedy dojechaliśmy na miejsce okazało się, że tym razem będą aż trzy wykłady: dwa małego naukowca i jeden dużego. Przed wykładami puszczana była prezentacja o budowie komórki. Pierwszy wykład poprowadziła Karolina Bargańska z kl. VI szkoły podstawowej. Przekazała nam bardzo dużo informacji na temat papużek falistych. Dowiedzieliśmy się m. in., że papużka 14 dni wysiaduje jedno jajko, papuzica to choroba na którą człowiek może zachorować gdy hoduje papużki, a środowisko naturalne papużek to Australia. Martynka Driwa z kl. III szkoły podstawowej zapamiętała z wykładu Karoliny, że interesuje się ona papużkami od 4 lat, a w domu ma ich aż 28.

Drugi wykład dotyczył surrealizmu, poprowadził go Cezary Miecznikowski. Czarek powiedział nam czym jest surrealizm, opowiedział nam o współczesnych polskich malarzach - surrealistach, przedstawił nam obrazy jego ulubionych surrealistów oraz krótkometrażowy film Destino, który został wydany w 2003r. Z tego wykładu Martynka zapamiętała, że Czarek interesuje się surrealizmem od 2 lat oraz to, że jeden z obrazów, które przedstawił nam Czarek nosił tytuł "Magiczne Rybki".

Trzecim wykładem był referat dużego naukowca pt. Czy mosty potrzebują lekarza?, który poprowadziła p. mgr Anna Banaś. Pani Ania przekazała nam bardzo dużo informacji o pierwszych mostach, które były tworzone przez naturę, o najdłuższym moście na świecie oraz o tym jak się bada mosty.

Po wykładach na Politechnice pojechaliśmy do sali czerwonej. Niestety mieliśmy bardzo mało czasu i obejrzeliśmy tylko jedno pomieszczenie, ale za to bardzo dużo się o nim dowiedzieliśmy. Martynce spodobał się tam kominek, w którym nigdy nie było ognia i który był podświetlany czerwoną lampką. Martynka powiedziała, że wyjazd jej się bardzo podobał. Mi również bardzo się podobało, ponieważ dowiedziałam się bardzo dużo ciekawych rzeczy.

Natalia Sywanycz - ucz. z klasy II gimnazjum



WsteczPlayDalej

*****************************************************************************************

8.11.2013 LISTOPADOWY WYKŁAD I MATERIAŁY ONLINE

Zjazd poświęcony był modelarstwie rc. Jako pierwszy swój wykład wygłosił dwunastoletni Karol Pergoł pod tytułem
"Modelarstwo zdalnie sterowane". Następnie dr Agata Hofman, opowiedziała młodym słuchaczom "Dlaczego warto grać na komputerze". Na stronie www.akademiadzieci.pl w zakładce POLITECHNIKA GDAŃSKA możecie zobaczyć:

FILM OLIWIERA STAROSTY,
WIRTUALNE LABORATORIA TESTOWANIA MATERIAŁÓW
WIRTUALNE LABORATORIA TESTOWANIA CIECZY I CIAŁ STAŁYCH
a nawet ŚCIĄGNĄĆ PROGRAM I TWORZYĆ WŁASNE GRY.

Po zakończeniu wykładów nasi uczniowie "z bliska" podziwiali modele Karola oraz rozmawiali z p. Agatą Hofman - autorką projektu PAD i jej synami - Szymonem i Jankiem. Chłopcy rozmawiali z mamą tylko po angielsku. Uczą się niemieckiego, chińskiego i włoskiego. Nic im się nie miesza. Dowiedzieliśmy się, że mają nauczanie domowe. Do szkoły idą tylko dwa razy w roku by zdać testy egzaminacyjne. Szymon uczył nas liczyć po chińsku i włosku zaś Kacper liczył w języku kaszubskim. Na koniec spotkania dzieci zaśpiewały piosenkę o Rokitach. Pani Agata zaproponowała abyśmy poprowadzili wykład o Kaszubach w Rokitach. Pomysł warty przemyślenia:

PARK Centrum Edukacji
dla Dzieci i Młodzieży

Kolejną atrakcją była wizyta w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, miejscu stworzonym, by pokazać najmłodszym i tym trochę starszym, że nauka może bawić! Nasi młodzi badacze w atrakcyjny sposób poznali prawa rządzące w przyrodzie. Tu liczyło się przede wszystkim aktywne działanie i dobry humor. Próbowali odkryć tajemnice optyki oraz akustyki, zbudować most bez żadnej zaprawy. Mogli także sprawdzić swój refleks, ułożyć tułów anatomiczny człowieka a nawet poznać działanie kamery termowizyjnej. Przy tej różnorodności jaką oferuje EduPark nauką nie można się nudzić!

Relacja naszej "Młodej Studentki"

W piątek 8 XI 2013r. po raz drugi uczniowie z Zespołu Szkół w Rokitach odwiedzili Politechnikę Gdańską.
W tym dniu pierwszy wykład na temat modeli RC poprowadził dwunastoletni Karol Pergoł. Dowiedzieliśmy się, że skrót RC z j.ang. oznacza "zdalnie sterowany". Chłopiec opowiedział nam, że na początku interesował się traktorami, ale na wykładzie podzielił się z nami pasją o modelach RC. Jedna z moich koleżanek - Dominika Bartelik z klasy II zapamiętała, że w dawnych czasach modele można było konstruować samodzielnie i napędzać kijem.
Drugi wykład na temat ,,Dlaczego warto grać na komputerze?'' poprowadziła dr Agata Hofman. Dzięki jej prezentacji poznaliśmy programy służące m.in. do tworzenia filmów lub przeprowadzania doświadczeń. Podczas tej prezentacji zadaliśmy wiele pytań, np.: Jak będzie wyglądał świat za kilka lat? Jak będą wyglądały nasze ubrania? Jak przygotować się do przyszłości? Dzięki temu wykładowi dowiedzieliśmy się, że ważne jest rozwijanie swoich pasji i wyobraźni.
Po zakończeniu wykładów zrobiliśmy zdjęcia z Karolem oraz rozmawialiśmy z p. Agatą i jej synami - Szymonem i Jankiem. Chłopcy uczą się kilku języków.
Na koniec naszej podróży udaliśmy się do Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w którym to czekało na nas wiele atrakcji. Dominice najbardziej podobało się stanowisko ze spalaniem pokarmu, natomiast mi - poznanie zasad obsługi mikroskopu .
Bardzo podobały nam się wykłady oraz wycieczka do Edu-Parku. Już nie możemy doczekać się kolejnej wizyty na Politechnice Gdańskiej.


Martyna Szuster - ucz. z klasy III gimnazjum


WsteczPlayDalej


Film z prezentacji



LINKI


FILM OLIWIERA STAROSTY

WIRTUALNE LABORATORIA TESTOWANIA MATERIAŁÓW



ŚCIĄGNIJ PROGRAM I TWÓRZ WŁASNE GRY

**************************************************************************************************************

4.10.2013 UROCZYSTA INAUGURACJA POLSKIEJ AKADEMII DZIECI

Nowi uczniowie Polskiej Akademii Dzieci odebrali indeksy w piątek, 4 października 2013 roku na Politechnice Gdańskiej. W uroczystej inauguracji roku akademickiego uczestniczył JM Rektor - prof. Henryk Krawczyk.

Po ślubowaniu odbył się pierwszy wykład. Najpierw ośmioletni "naukowiec" Grzegorz Grużewski opowiedział o
drugiej wojnie światowej. Następnie prof. Jerzy Sawicki wygłosił wykład pt. "Liczyć każdy może (a nawet powinien)". Relacje z tego wydarzenia mogliśmy przeczytać w Kurierze Czarnej Dąbrówki, Kurierze bytowskim, na stronie internetowej Polskiej Akademii Dzieci oraz w telewizji TVT.

Relacje naszych "Młodych Studentów"

Dnia 04.10.2013r. pojechaliśmy na Politechnikę Gdańską. Z rąk władz uczelni Agnieszka Dziadek i Przemysław Jędrzejczyk odebrali "nasze" indeksy. Pierwszy wykład o II wojnie światowej poprowadził chłopak z kl. III. Następny wykład był o "Calineczce" i ułamkach pt. " Liczyć każdy może". Było super. Mamy nadzieję, że następnym razem też tak będzie.

Agata Domaszk i Wiktoria Stolc - ucz. z klasy IV


Dnia 04.10.2013r. (piątek) pojechaliśmy do Gdańska, na politechnikę. Było nas razem 21 osób. Na początku zostaliśmy przywitani przez władze uczelni - JM Rektora PG prof. Henryka Krawczyka . Następnie nastąpiło ślubowanie. Po indeksy poszli przedstawiciele naszej szkoły. Dowiedzieliśmy się sporo o II wojnie światowej. Wiadomości te zaprezentował Grzegorz Grużewski w postaci prezentacji. Młody naukowiec opowiedział nam o największym konflikcie zbrojnym w historii świata. Następnie profesor Jerzy Sawicki wygłosił wykład pt. "Liczyć każdy może, a nawet powinien". Profesor zaciekawił nas matematyką. Bardzo spodobał nam się ten wyjazd. Z niecierpliwością czekamy na następny.

Gracjana Lewna i Sandra Wiczk - ucz. z klasy VI



Pierwszy nasz wyjazd do Polskiej Akademii Dzieci odbył się 4.10.2013r. Spotkanie było bardzo uroczyste. Po rozdaniu indeksów odbyły się dwa wykłady. Pierwszy poprowadził Grzegorz Grużewski, który opowiadał o II wojnie światowej. Następnie wykład wygłosił prof. Jerzy M. Sawicki pt. "Liczyć każdy może, a nawet powinien". Po wykładach można było zadawać pytania, które nagradzane były małym upominkiem.

Alicja Szuster i Magdalena Gruchała - ucz. z klasy I gimnazjum


WsteczPlayDalej


TVT Telewizja Teletronik




**************************************************************************************************************

STRONA 1, 2,

**************************************************************************************************************


Powrót do treści | Wróć do menu głównego