>

Zespół Szkół w Rokitach

Szukaj
Godzina:

Idź do treści

Akademia dzieci




w roku 2013 – 2014


UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ W ROKITACH JADĄ PO INDEKSY!!!


Z radością informujemy, że uczniowie Zespołu Szkół w Rokitach będą realizować projekt Polska Akademia Dzieci, który polega na tym, że dzieci prowadzą wykłady dla innych dzieci, a wcześniej same wybierają zagadnienia, które je interesują.

Otrzymaliśmy zaproszenie na
INAUGURACJĘ PROJEKTU NA POLITECHNICE GDAŃSKIEJ, która odbędzie się 4 października 2013r. Każdy z naszych młodych uczestników akademii dostanie indeks.

Polska Akademia Dzieci to pierwszy na skalę międzynarodową bezpłatny Uniwersytet prowadzony przez dzieci.

Głównym założeniem projektu PAD jest rozbudzenie umiłowania wiedzy, poszukiwania odpowiedzi oraz zadawania pytań. Słuchacze nie są w jakikolwiek sposób oceniani, a jedynie zachęcani do wspólnych poszukiwań i eksperymentów, zarówno fizycznych jak też myślowych.

Wykłady na uczelniach wyższych są prowadzone raz w miesiącu, od października do maja. W całym roku akademickim odbywa się w sumie 8 spotkań, które mają bardzo zróżnicowaną tematykę, choć sama formuła jest identyczna: prelekcja małego naukowca, a następnie wykład eksperta, który arcyciekawie opowiada słuchaczom o dziedzinie, którą się zajmuje.

Zwieńczeniem roku akademickiego jest konferencja naukowa dla dzieci, która jest organizowana na Dzień Dziecka. Podczas konferencji odbywa się kilka wykładów prowadzonych przez Młodych Prelegentów oraz znanych polskich i zagranicznych naukowców. W przerwie między wykładami wszyscy uczestnicy konferencji częstowani są pizzą, a na koniec uroczystości odbywa się bankiet z fontannami czekolady.

Gośćmi honorowymi poprzednich konferencji byli m.in.
dr Scott Parazynski, który opowiadał dzieciom o swoich podróżach w kosmos w ramach pracy w NASA oraz o wspinaczce na Mont Everest, a także dr Jonathan Gardner, który opowiadał o największym projekcie NASA – budowie teleskopu Jamesa Webb’a.

Projekt, do którego dołączamy, uczy w najlepszy z możliwych sposobów, bo poprzez zabawę. Dzisiejsze możliwości nauki i różnorodność źródeł, z których dzieci mogą czerpać wiedzę, jest ogromna i należy je im pokazywać.



Szkolny koordynator – Marzena Bartelik



Projekt Polska Akademia Dzieci działa pod patronatem:



******************************************************************


KOMPUTERY I CHEMIA


Dnia 9 maja 2014r. wyruszyliśmy na ostatnie spotkanie z małymi i dużymi naukowcami z Politechniki Gdańskiej. Pierwszą prelekcję poprowadził 11 - letni Błażej Sak. Wykład był na temat historii komputerów. Dowiedzieliśmy się, że pierwszy komputer na świecie nazywał się Eniac. Zaczęto go produkować w 1943 roku a zakończono dwa lata później w 1945 roku. Pierwsze komputery były tak duże, że na pewno nie zmieściłyby się na naszych biurkach.
Drugi wykład poprowadzili dr inż. Anna Mietlarek-Kropidłowska oraz mgr inż. Przemysław Mietlarek. Były to pokazy chemiczne SMARTLAB. Przedstawili doświadczenie podczas którego włożyli kwiat do ciekłego azotu. Kwiat zamarzł i rozpadł się uderzony o stół. Asystentka Pani Ewelina włożyła do ciekłego azotu swoją rękę i nic się nie stało. Spowodowane to było temperaturą ręki.
Wykłady były bardzo interesujące i bardzo nam się podobały. Jesteśmy zadowolone, że jeździmy na Politechnikę Gdańską.

Agnieszka Dziadek i Dominika Szczerba - ucz. z klasy V



WsteczPlayDalej

*************************************************************************************************************

ZABAWKI ARVINDA GUPTY I KOLORY

Dnia 4 kwietnia 2014r. na Politechnice Gdańskiej odbyły się dwa wykłady. Na początku ogłoszono wyniki testu "Smocza Jama na Pangei", który uczniowie rozwiązywali na ostatnim wykładzie. Nagrodzono pracę: Magdaleny Gruchała, Alicji Szuster, Magdaleny Prądzińskiej, Sandry Wiczk, Dawida Cygert, Przemysława Jędrzejczyk i Andrzeja Stricker. Gratulacje!
Pierwszy wykład Młodego Naukowca prowadziła: Adriana Bobkowska pod tytułem "Zabawki ze śmieci". Na wykładzie przedstawiła układy krwionośne, oddechowe i pokarmowe wykonane właśnie ze śmieci. Pomysł dał jej Arvind Gupta z UNESCO - twórca genialnych zabawek, które dzieci mogą same zbudować.
Drugi wykład Dużego Naukowca prowadził dr Andrzej Kuczkowski pod tytułem "Kolorowo żyj, czyli światło i barwy wokół nas". Na wykładzie pokazał nam zabawkę z kolorami. Wytłumaczył nam także, że kolory wymieszane, stworzą kolor biały. Dowiedzieliśmy się jak powstaje tęcza i jak spolaryzować światło.
Wniosek: warto się dobrze uczyć i jeździć na Politechnikę Gdańską.

Andrzej Stricker - ucz. z klasy V


WsteczPlayDalej

*************************************************************************************************************

RATOWNICTWO MEDYCZNE I PALEONTOLOGIA

Dnia 7 marca 2014r. pojechaliśmy na Politechnikę Gdańską. Razem z nami jechały osoby, które poszły na Ergo Arenę i kibicowali sportowcom występującym na Mistrzostwach Świata w lekkoatletyce.
Dojechaliśmy na Politechnikę Gdańską w dobrych humorach. Pierwszym wykładem był profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego. Dowiedzieliśmy się jak pracuje serce dorosłej osoby i dzieci. Serce dorosłej osoby bije wolniej niż serce młodego człowieka. Do wznowienia poprawnego bicia serca służy defibrylator.
Drugi wykład poprowadził młody paleontolog Piotr Gronek. Wykład był o dinozaurach i skamielinach. Po zajęciach Piotrek pokazał nam spory zbiór swoich prehistorycznych "przyjaciół".
Później pojechaliśmy do Muzeum Narodowego w Gdańsku. Największą atrakcją w tym muzeum to obraz Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny". Ten obraz pokazuje dusze, które były cięższe od człowieka, to oznacza, że dusza udaje się do piekła, jeżeli była lżejsza to szła do nieba. Drugą atrakcją tego muzeum było muzeum multimedialne do którego ustawiały się długie kolejki. W tym muzeum multimedialnym było dużo zabaw edukacyjnych związanych z całym muzeum, ale to nie było koniec niespodzianek były jeszcze cztery sale z różnymi pięknymi obrazami, rzeźbami oraz naczyniami które wykonano ręcznie.
Na koniec pojechaliśmy po naszych kolegów i koleżanki do Ergo Areny. Wracali do autobusu w wyśmienitych humorach, a następnie pojechaliśmy do domu. Ten wyjazd nam wszystkim się bardzo podobał.

Dawid Cygert, Przemysław Jędrzejczyk - ucz. z klasy I gimnazjum, Kacper Wiczk - ucz. z klasy VI



WsteczPlayDalej

*************************************************************************************************************

Gimnastyka sportowa, odcisk palca i muzeum

Dnia 07.02.2014r. zaangażowani w projekt Polskiej Akademii Dzieci uczniowie Zespołu Szkół w Rokitach udali się w kolejną podróż do Gdańska. Jednak tym razem z różnych względów nie była to Politechnika, lecz obchodząca w obecnym roku jubileusz 200 -lecia istnienia Uczelnia Okrętowa Conradinum. Po rozwiązaniu problemu z niedostateczną ilością miejsc, tradycyjnie miały miejsce wykłady dużego i małego naukowca.

Na samym początku wytypowano osobę mającą koordynować wykłady i pomagać autorom prezentacji. Szczęśliwcem okazała się Sandra Wiczk z klasy VI, która wykazała się wyjątkowym refleksem. Pierwszy z wykładów pt. "Gimnastyka sportowa - moja pasja" poprowadziła piątka śmiałków, którzy co najmniej od 6 lat trenują daną dyscyplinę. Byli to: Maja Dembowska, Natalia Mosakowska, Zofia Gniedziejko, Marcelina Porożyńska i jedyny przedstawiciel męskiego grona - Łukasz Wojtkiewicz. Mimo iż są bardzo młodzi, bo uczęszczają do klasy 6b z SP 75 przy Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących w Gdańsku, to talent i przede wszystkim godziny treningu pozwoliły im na osiągnięcie nie lada sukcesów.

Mieliśmy przyjemność obejrzenia krótkiego pokazu ich autorstwa zawierającego wszystkie elementy gimnastyczne, o których wcześniej nam opowiedzieli. Ze względów technicznych nie można było wzbogacić go podstawowymi przyrządami, a więc: równoważnią, poręczą, kółkiem czy drążkiem. Mimo to ich akrobacje wprawiły wszystkich w zachwyt. Mój kolega - Dominik Syldatk z klasy II zainspirował się ich umiejętnościami, toteż uważnie śledził wszystkie ich dokonania. Drugi wykład prowadzony przez mgr Piotra Szetela nosił tytuł "Mój odcisk palca w przyrodzie". Mówił on o naszym wpływie na środowisko. Pan Piotr dał nam do myślenia zadając kilka retorycznych pytań. Dominik zapamiętał jedno z nich, które brzmi : " Jeżeli Wszechświat jest odpowiedzią, to jak brzmi pytanie?".

Po opuszczeniu uczelni wybraliśmy się do Muzeum Historii Miasta Gdańska. Po zwiedzeniu w ubiegłym miesiącu sali czerwonej, w tym - zaprowadzono nas do sali rycerskiej. Tam mieliśmy okazję przebrać się w zbroje rycerzy. Mnie wzięto na pierwszy ogień. Przyznam się, że przystąpiłem do tego zadania ogarnięty obawami, gdyż pełna zbroja osiąga ciężar około 50 kg. Jednak podołałem wyzwaniu, choć bycie maskotką przy robieniu zdjęć raczej nie weszłoby mi w nawyk. Zdobyliśmy wiele ciekawych informacji. Dla Dominika najważniejszą była ta mówiąca, że przywitanie wojskowych wzięło się właśnie od rycerzy, którzy podnosząc hełm do swojego sprzymierzeńca wykonywali podobny ruch jak ten stosowany do dziś w wojsku. Tak oto zakończyła się kolejna wyprawa "Młodych Naukowców"- ogarniętych ciekawością świata.


Artur Gruchała - ucz. z klasy II gimnazjum


WsteczPlayDalej

**************************************************************************************************************

STRONA 1, 2,

**************************************************************************************************************


Powrót do treści | Wróć do menu głównego